סודות ושקרים במשפחה

תמר ואליאב, (שמות בדויים) זוג דתי בסביבות גיל הארבעים, הורים לארבעה ילדים, מתגוררים באזור דתי עם חיי קהילה פעילים.
סיבת הפנייה לטיפול:
המשפחה הגרעינית עברה לאחרונה אירוע טראומטי בעקבות התנהלות לא כשרה של אליאב שפתחה תיבת פנדורה של סודות ושקרים.
הם בחרו בי, מטפלת חילונית, רחוקה פיזית ומנטאלית מעולמם בגלל רגשות של בושה וצורך בהסתרה. "אצלנו פותרים את הבעיות בתוך הבית או בהתייעצות עם הרב".

אך הבושה מנעה מהם לפנות אפילו אליו, מה עוד שהם יודעים שכשיתגלה המעשה והסוד ייחשף, כל ההרמוניה המשפחתית תיהרס לבלי יכולת שיקום וכנהוג במחוזותיהם הם וילדיהם יידחו ויוחרמו על ידי המשפחה והקהילה .

אליאב עובד בכמה עבודות במקביל כדי להחזיר את חובות. "אנחנו יוצאים לעולם בלי ידע רלוונטי ובלי מקצוע" הוא מסביר, "לימודי התורה לא מכינים אותנו לחיים ואני הסכמתי לכל עבודה שאוכל להרוויח בה." הוא אוהב את העשייה שלו ונהנה לפתח יכולות מעשיות ועסקיות.
תמר, שהתחתנה עם תלמיד חכם שנחשב במגזר שידוך ראוי, מאוכזבת מאליאב שמוותר על ערכים רוחניים לטובת ערכים ארציים, אך בד בבד נהנית ממה שהכסף מאפשר.

לפני כמה חודשים, בשעת בוקר מוקדמת נשמעו דפיקות חזקות על דלת דירתם בשעה שבני המשפחה ישנו. הדפיקות העזות העירו את בני הבית כמובן, הילדים ותמר בכו ורעדו ואליאב ידע בתוכו שמרגע זה חייהם משתנים. הוא מבקש לא לפתוח את הדלת אך תמר פוחדת יותר מהשכנים. הבושה מכריעה ואליאב יוצא לחדר המדרגות שם שני גברים עם אלות חובטים בו ומזהירים אותו שאם לא יחזיר חוב כספי תוך יומיים, הם יחזרו והפעם המסר יהיה חזק וכואב יותר. אליאב חוזר מוכה, מושפל ומדמם לדירה. האמת התגלתה בבת אחת ובאכזריות כואבת לכל המשפחה.

הסתבר שאליאב נכנס לחובות כתוצאה מהימורים ופנה למלווה כספים מתוך המגזר שמתנהל כמובן ללא חוק וללא פיקוח וגובה ריבית גבוהה. תחום אפור של הלוואות חוזרות ונשנות שאי אפשר לעמוד בפירעונן עד שהלווה חותם וממשכן את ביתו למלווה. וזה מה שקרה גם במקרה הזה. הדירה הייתה רשומה על שם שני בני הזוג ואליאב החתים את תמר על משכון הבית לטובת המלווה. תמר העדיפה לא לשאול יותר מידי שאלות ולא להתמודד עם מציאות משתנה.

החיים בקהילה סגורה מתנהלים על פי קודים וחוקים מוכתבים מראש, דרישה לציות עיוור ללא שאלות. נעשה ונשמע.

הטיפול בזוג הזה היה קשה ומורכב מאד, היה עלינו להתמודד עם תפיסות חברתיות, משפחתיות, זוגיות, מוסריות ואתיות,
הטיפול מעצם מהותו פותח שאלות. עצם הפנייה של הזוג למטפל רחוק מעולמם פתחה בפניהם אפשרויות חדשות ומכאן דרך לשינוי והבראה.