"אני חושב שאני מתחיל לשנוא אותה"

"אני לא מאמין שאני אומר את זה.. אבל אני חושב שאני מתחיל לשנוא אותה".
רגשות של אהבה ושנאה מאפיינים קשר זוגי.
לחיות לאורך זמן עם אדם אחר שהוא לא אני, שמביא את אחרותו, יכול לעורר שנאה כלפיו.
השנאה מתעוררת כשבן הזוג לא מובן לנו או אנו מרגישים לא מובנים על ידו. שאין בנו יכולת להכיל את השוני או כשאנחנו לא במיטבנו בקשר.
השנאה שמתעוררת מצביעה על אי שלמות הקשר אל מול המשאלה להרמוניה נצחית, משאלה לאהבה מושלמת ולא מציאותית.
השנאה מצביעה על בעיות שלא מטופלות נכון ושלא מגיעות לפתרון מספק.

לא כדאי להתעלם או לטשטש את הרגשות השליליים, אלא להכיר בהם, להבין את מקורן, ולראות בהן בעיות בקשר שמבקשות פתרון ושינוי. התעלמות או ויתור על צרכים ורגשות, מזיקה לזוגיות ובעצם פוגעת בה. רגש השנאה מאותת שהדינמיקה הזוגית לא טובה ומשאירה את השותפים לא מובנים ולא מסופקים. מצב כזה יכול להידרדר במהירות למפולת בלתי נשלטת של מריבות ומעשה נקם על ידי אחד מהשניים.
כשרגש הופך למעשה, להתנהגות פוגענית מכוונת כלפי בן הזוג, השיקום הוא קשה הרבה יותר.

יש זוגות שממשיכים להתנהל בתוך המרחב המשפחתי כאילו דבר לא קרה, מן דרך של לבלוע את הגלולה המרה, לנשוך שפתיים ולהמשיך למען הילדים, המשפחה ועוד… אך ברור שהזוגיות נפגעת והופכת להיות מקום לא טוב לזוג. האמון בקשר נפגע, סף הרגישות גבוה מאד, הסבלנות נגמרת, מריבות פורצות על כל דבר וכל השותפים סובלים, הזוג, הילדים, המשפחה, הבריאות, העבודה. כל ממדי החיים נפגעים. במצב בלתי נסבל כזה נדרשת התערבות מקצועית.

הזוג ניסה בדרכים המוכרות לו להתמודד עם המצב באי הצלחה, אך השנאה והנקמנות מצביעים על כך שהזוגיות עלתה על שרטון. זהו מצב מאתגר לטיפול כי האמון והביטחון האישי והזוגי נשברו. בנקודה הזאת, אני מרגישה את האחריות הרבה והציפיות הגבוהות מצד הזוג שאציל את המצב.

הכרה ברגשות הקשים ובכאב המשותף היא תנאי ראשוני לבניית מרחב מוגן ובטוח לשניים, הנפגעים והפוגעים. בנייה של מרחב טיפולי בטוח לזוג ולזוגיות.
מאוד חשוב לי לעודד את הזוג לפתח עניין וסקרנות. הסקרנות להבין ולהכיר מה קורה לבן זוגי היא חיונית ביותר. ללא סקרנות לאחר, אנחנו נישאר רק בכאב שלנו ובבדידותנו ונשאיר את השני בבדידותו. בדידות בזוגיות היא קשה שבעתיים ואף היא תורמת לשנאה. רק קשר שיש בו מקום לכאב של שניים, לרגשות ולדעות של שניים, יוליד מרחב חדש של שמחה לשניים.

הסקרנות שבי כלפי האחר מפיגה את בדידותי. העניין והסקרנות בבן הזוג פותחים מרחבים לקשר חדש ומתחדש. נדרשת עבודה של הזוג להכיר בשנאה כדי להחזיר את האהבה – רגשות עזים אלו מאפשרים אינטימיות זוגית בוגרת, חיה ובועטת.